Recenze / Wind River

Dost dlouho se čekalo na někoho, kdo by byl schopen si napsat výborný scénář a pak ho ještě lépe zrealizoval jako režisér. Taylor Sheridan má prsty ve scénářích takových pecek jako jsou Sicario a nebo Hell or High Water u nás vyšlo jako Za každou cenu. Právě díky spolupráci na těchto filmech nabral potřebné zkušenosti a leccos okoukal třeba od takového Denise Villeneuva, který je momentálně jedním z nejlepší režisérů současnosti. Wind River je dost možná takovou ještě více těžkotonážní variací Villeneuovo Sicaria, jelikož hraje na ještě menším prostoru a díky tomu je mnohem údernější a pocitově dost nepříjemný. Jakožto fanoušek Taye Sheridana jsem opravdu rád, že se mu povedlo skloubit vše, co je potřebné, abychom dostali jeden z nejmrazivějších a nejvíce znepokojujících thrillerů posledních let.

Výsledek obrázku pro wind river movie

Wind River je vskutku dokonalé dílo. Možná to bude znít až moc přehnaně obdivně, ale už jen při sledování pusté Wyomingské krajiny, kde není nic a nikdo, je chvilkami hodně depresivní záležitost, která se už po pár minutách zažere do morku kostí a jen tak vás nepustí. Už od úvodu je zřejmé, že tenhle film rozhodně nebude procházka růžovým sadem a Sheridan nastavuje pravidla hry už od začátku dost jasným a drsným způsobem. Vyšetřování vraždy v pustině je samo o sobě asi dost náročná záležitost a všechny okolnosti jdou proti hlavním hrdinům. Ať už je to počasí, které hraje docela výraznou roli a nebo obyvatelstvo Wyomingu, které je svým způsobem dost odříznuté od světa a podle to ho se i chovají vedlejší postavy, které jsou znechucené tamním způsobem života. Tahle část filmu je moc pěkně vykreslena a i díky této charakteristice místní komunity je mnohem snaží pochopit jednání jednotlivých postav. Jeremy Renner jako místní stopař a lovec je věrnou ukázkou toho, jak se na něm Wyoming podepsal. Jeho minulost je svázaná s tímto místem a jeho chování v jednotlivých situacích jasně ukazuje, že tímto místem je řádně ošlehán. Za to nezkušená agentka FBI s tváří Elizabeth Olsen je přesným opakem a notně na to doplácí. Díky své naivitě a nezkušenosti se dostává do dosti vyhrocených situací, které jsou mistrně natočené a doslova při nich tuhne krev v žilách.

Související obrázek

Rád bych Wind Riveru něco vytkl, ale nemůžu. Tenhle film dokonale funguje i jako kritika společnosti a jednotlivých sociálních vrstev v USA. Zvláště ve Wyomingu, kde prakticky nic není a obyvatelstvo se živý jen těžbou ropy a dřeva. Prostředí prázdnoty doléhá na každého a vyobrazení vztahů k indiánské komunitě snad nemohlo být lepší. Z technického hlediska bych si snad dokázal představit lepší kameru, třeba takový Roger Deakins by náramně bodl, ale i Ben Richardson svou práci zvládá s přehledem a společně s kompaktní a mrazivou hudbou dua Nick Cave a Warren Ellis tvoří velmi působivý audiovizuální podmaz. K hereckým výkonům se snad ani nemá cenu vyjadřovat, protože Jeremy Renner vyzrál v herce, který už sám dokáže utáhnout film a dost mu sedí tyto komornější filmy, kde dokáže naplno projevit svůj herecký potenciál. Také jeho kolegyně Elizabeth Olsen dostala roli, která jí je šitá na míru a konečně dokazuje, že není jen pouhou další “Olsenkou” v davu.

Výsledek obrázku pro wind river movie

Kdybych měl někomu doporučit film na sobotní mrazivou noc, byl by to právě Sheridenův Wind River. V současném filmovém světě bych asi nenašel podobně laděný film, který by svou atmosférou a hereckými výkony na tak nevelkém prostoru dokázal vyvolat takové pocity a emoce. Na velkém plátně skvěle vyniknou pusto-prázdné reálie Wyomingu, který je prakticky jednou z dalších postav. Vynikající herecké výkony dua Renner/Olsen a i vedlejších postav, třeba mnou velmi oblíbeného Jona Bernthala. Wind River je pevně uchopený thriller, který nemá slabé místo a je radost se na něj koukat, a ještě větší radost je ho prožívat. Jeden z filmů roku.

9/10

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: